Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Bożena Markiewicz - patronka hali sportowej w Markach

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2018-08-30, 11:45
data powiązana:2017-06-09
tagi:Polska po 1989
Życiorysy Postaci
Bożena Markiewicz

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Marki w dniu 9 czerwca 2017 roku, zwołanej z okazji 50-lecia nadania praw miejskich, radni podjęli uchwalę o nadaniu nazwy hali sportowej przy ulicy Dużej. Oficjalna nazwa brzmi "Hala sportowo-widowiskowa im. Bożeny Markiewicz".

 

Bożena Markiewicz (z domu. Gniedziuk), mieszkanka Marek, nauczycielka wychowania fizycznego, trenerka, wybitna szczypiornistka urodziła się 4 sierpnia 1961 roku w Warszawie.
W 1979 roku ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosy, a w 1983 roku uzyskała dyplom trenera piłki ręcznej na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Uważana za jedną z najlepszych polskich piłkarek ręcznych lat 80. W karierze sportowej broniła barw AZS AWF Warszawa, Skry Warszawa, Via Weny Warszawa, norweskiego Oslo Haugerud i luksemburskiego Rumelange.
Swój pierwszy mecz w biało-czerwonych barwach rozegrała jako szesnastolatka w kategorii juniorek. W karierze seniorskiej reprezentując Polskę rozegrała aż 241 spotkań, co jest rekordem w historii polskiej piłki ręcznej. Imponuje również znakomitym wynikiem bramkowym, których w reprezentacyjnej karierze zdobyła 398. Siedmiokrotnie uczestniczyła w Mistrzostwach Świata grupy A i B. W roku 1985 wywalczyła wicemistrzostwo kraju, a w 1995 roku zdobyła Puchar Polski.
Po raz ostatni w koszulce z orłem na piersi zagrała 24 czerwca 1992 roku na turnieju w Konstancy, w spotkaniu z Rumunią. Zdobyła wtedy 2 bramki.
Po zakończeniu kariery sportowej została trenerką oraz nauczycielką wychowania fizycznego. Trenowała zawodniczki UKS Varsovia oraz przyczyniła się do powstania sekcji piłki ręcznej dziewcząt w Markach, która w ramach Akademii Piłkarskiej Marcovia Marki odnosi duże sukcesy na Mazowszu.
W latach 2000 – 2014 była nauczycielem w Zespole Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II w Markach, gdzie dała się poznać jako wybitny pedagog, dobra koleżanka oraz jak mówią o niej sami nauczyciele: „dobry duch szkoły”.
Zmarła po ciężkiej chorobie 12 stycznia 2014 roku. Spoczęła na mareckim cmentarzu przy ul. Bandurskiego.

Polecane informacje:
Hala sportowa przy Dużej zyska patrona 
Duch Pani Bożeny będzie czuwał

Antoni Widomski

Źródło:
Uzasadnienie do projektu uchwały nr XLVI/381/2017 Rady Miasta Marki z dnia 09 czerwca 2017 roku w sprawie nadania nazwy sali sportowej w Markach oraz informacje z portalu marki.pl.

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa