Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Złoty medal dla firmy z Pustelnika - 1909

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2018-12-13, 19:51
data powiązana:1909-08-05
tagi:Pod zaborami
Dokumenty
Pustelnik

Firma A. Zwoliński i S. Czerniewicz nagrodzona została złotym medalem na wystawie Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie w 1909 roku. Wystawa ta była największą wystawą na ziemiach polskich przed I wojną światową. Wystawa trwała od 5 sierpnia do 3 października 1909 roku. Wystawę Przemysłu i Rolnictwa zwiedziło według różnych szacunków od 500 do 750 tys. osób. Było ponad 660 wystawców, w tym firmy amerykańskie, francuskie, belgijskie, czeskie, szwajcarskie, angielskie, a nawet brazylijskie.

W albumie z wystawy zamieszczono notatkę o firmie.

" Złoty medal dla firmy A. Zwoliński i S. Czerniewicz
Pomiędzy nagrodami, udzielonemi przez jury wystawy w Częstochowie, zastanawia medal złoty, dla fabryki dzwonów p. A. Zwoliński i S. Czerniewicz, znajdujacej się w Pustelniku, pod Warszawą (st. kolejki Mareckiej).
Opinia jury brzmi: "Za harmonijne dostrojenie dzwonów, przez firmę wprowadzone, a nigdzie w naszym kraju nie praktykowane; za czystość dźwięków, obok pięknej ornamentacyi i starannego wykończenia; oraz za ulepszenie okucia nowego systemu i zastosowanie przekręcania dzwonów, chroniące je od rozbicia".

W dalszym ciągu, zamieszczonej notatki znajdziemy wyjaśnienie co znaczy: ulepszenie okucia nowego systemu i przekręcanie dzwonów.

Antoni Widomski

Stulecie Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie 1909, Muzeum Częstochowski, 2009,

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa