Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Bitwa o prawdę - AK Marki 1959

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2019-04-01, 13:55
data powiązana:1959-05-07
tagi:Polska Ludowa
Dokumenty

„W maju 1959 roku do kolegium orzekającego skierowano wniosek o ukaranie trzech członków ZBoWiD-u z Marek pod Warszawą, za wprowadzenie zmian do przebiegu uroczystości upamiętniających zamordowanych na tym terenie żołnierzy AK. Zmiany polegały na rozdaniu ulotki z tekstem „Modlitwy żołnierza”, udaniu się w trakcie uroczystości na nabożeństwo, podczas którego odśpiewano pieśń z tekstem z ulotki. Tego nie przewidywał oficjalny program uroczystości. W wyniku działań agenturalnych Komendy Wojewódzkiej MO w Warszawie udało się wskazać osoby „winne”.”

Taką informację zawarto w meldunku do Naczelnika Wydziału I Departament III MSW z 7 maja 1959 roku. Meldunek znajduje się w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
Informacja pochodzi z książki Jacka Sawickiego, Bitwa o prawdę: historia zmagań o pamięć Powstania Warszawskiego 1944-1989.

Jak wynika z cytowanego tekstu, w Markach odbywała się oficjalna uroczystość dla upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych na terenie Marek. Najprawdopodobniej była to uroczystość zorganizowana przez Związek Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD).
Minęło od tamtego wydarzenia 60 lat. Trudno jest natrafić na wspomnienia osób których to dotyczyło. Można mieć tylko nadzieję, że pamięć o tym może jeszcze żyć w mareckich rodzinach.

Antoni Widomski

Jacek Sawicki, Bitwa o prawdę: historia zmagań o pamięć Powstania Warszawskiego 1944-1989, Warszawa 2005.

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa