Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

FILM: Regiony z historią wczoraj i dziś - Marki

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2016-04-01, 09:00
tagi:Miejsca Pamięci Narodowej

Pierwszy film dokumentalny o Markach, realizowany dla TVP Historia, dostępny jest już w internecie na mareckim kanale YouTube.

Prace nad wyprodukowaniem dwuodcinkowego filmu dokumentalnego o historii miasta Marki trwały kilka tygodni. Do konsultacji historyczej przy tworzeniu scenariusza filmu burmistrz Jacek Orych zaprosił Zbigniewa Paciorka i Antoniego Widomskiego, znanych z zamiłowania do odkrywania i utrwalania kart historii Marek.

Film opowiada w jaki sposób Marki stały się prężną osadą fabryczną dzięki działalności rodziny Briggsów. Przedstawiona została historia m.in.: mareckiej kolejki, ochotniczej straży pożarnej, obecny jest także epizod związany z Bitwą Warszawską 1920 r. Zdjęcia kręcone były m.in. na terenie dawnej osady fabrycznej, w pałacyku Briggsów, w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, na terenie Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Kasztanowej, a także w cegielni przy ul. Dużej.

Z filmu w reżyserii Leszka Lombarskiego dowiemy się gdzie i kiedy rozbłysła pierwsza żarówka w Królestwie Polskim, która noblistka spędzała wakacje w Markach oraz poznamy mareckie legendy. W produkcji wystąpił także prof. Henryk Samsonowicz wybitny polski mediewista, proboszcz parafii pw. św. Izydora ks. Kazimierz Sztajerwald oraz prezes Wodociągu Mareckiego Paweł Kajetan Specjalski. Swojego głosu podczas produkcji filmu użyczył ceniony lektor Tomasz Knapik.

Dokument wyprodukowany został w ramach cyklu "Regiony z historią - wczoraj i dziś" ukazującego się w TVP Historia. Premiera dwóch 15-minutowych odcinków o Markach odbyła się 1 i 9 października. Natomiast reemisje zaplanowane są w TVP Warszawa oraz TVP Polonia. Na mareckim kanale portalu YouTube można obejrzeć rozszerzone wersje dwóch odcinków:

Odcinek 1
Odcinek 2

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa