Pociąg do historii - portal historyczny miasta Marki

facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Fabryka hrabiego Potockiego w Strudze

metryczka wpisu
fb.com:
opub.:2018-06-02, 20:35
data powiązana:1908-10-10
tagi:Pod zaborami
Wycinki prasowe-Struga | Życiorysy Postaci
Tomasz hrabia Potocki
Fabryka Konserw z Jarzyn w Strudze

W latach 1984-1985 w XXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.opublikowano biogram Tomasza Ludwika Potockiego. Czytamy w nim:

„Ok. r. 1905 założył fabrykę konserw i przetworów z jarzyn i owoców (prawdopodobnie w Strudze koło Warszawy), która upadła w czasie pierwszej wojny światowej.” Informację tę powtórzył Internetowy Polski Słownik Biograficzny.

Jak wynika z wycinków prasowych, informacja ta nie jest ścisła. Z  wycinków prasowych wynika, że fabryka została uroczyście poświęcona 10 października 1908 roku. Ostatni posiadany wycinek pochodzi z 5 kwietnia 1918 roku. Jest to reklama produktów fabryki.

Idąc tropem notatki, można rozpocząć fascynujacą podróż w czasie. Potwierdza się, że Struga ma także swoją bogatą i ciekawą historię.

Wieś Struga była nie tylko świetnie funkcjonującym ośrodkiem letniskowym. W Strudze rozwijał się przemysł. Poza znaną na świecie Fabryka Kas Ogniotrwałych, istniała Fabryka Konserw z Jarzyn Tomasza hrabiego Potockiego. Fabryka znana była na rynku warszawskim. O fabryce pisano także w Chicago, w Ameryce. Na naszym polskim rynku była prawdopodobnie największą wytwórnią konserwowanych warzyw. Była także prekursorem w zastosowaniu nowej formy reklamy.

Zebrany dotychczas materiał jest bardzo obfity i wymaga jeszcze analizy i opracowania. 

Antoni Widomski

Polski Słownik Biograficzny, tom XXVIII
Foto: Tygodnik Ilustrowany, 1912 rok, nr 42, s. 879  

Deklaracja Dostępności

BYCHOWSKI - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa